Kogemusnõustamine

Kogemusnõustamine - kriis

Alustuseks sa tahaksid teada, kuidas keegi üleüldse on SELLISE asja üle elanud ja ellu jäänud?

Sest sulle tundub, et sinu maailm on kokku varisenud. Oled silmitsi keerulise olukorraga.

Olgu see siis raske füüsiline haigus või psüühikahäire, lahutus, lein, töötus, läbipõlemine või midagi muud. Sul on valus, sa oled lahti rebitud kõigest turvalisest ja sa ei tea, kas üle selle jõe on üldse võimalik ujuda.

Psühholoog teab teooriaid. Võib-olla on tal ka hea praktika ja ta on sarnaseid lugusid kuulnud. Loomulikult on tal suurepärased oskused ja vahendid, et sinu olukorras olevaid inimesi aidata.

Aga ta pole seda ise läbi elanud.

Sina aga tahaksid rääkida kellegagi, kes on.

Et teada saada, et teine jõekallas tõepoolest on olemas. Ja mis värvi muru seal kasvab.

Kogemusnõustaja on olnud samasuguses raputavas olukorras nagu sina. Aga ta on sinust sammu võrra ees. Tema kriis on seljataha jäänud ja ta on eluga suutnud edasi minna ja selle uuesti üles ehitada. Ja tal on tahtmist sind kuulata ja aidata oma kogemuse pinnalt. Kuid mitte ainult – ta on läbinud ka põhjaliku nõustamisoskuste koolituse, et ikkagi teada vajalikke tehnikaid, kuidas sind paremini aidata. Ja tunda oma piire. Et oleksid turvalistes kätes.

Mis on kogemusnõustamine?

Kogemusnõustamine - räägid inimesega, kes mõistab

Kogemusnõustaja on inimene, kes on läbi elanud raske olukorra – see võib olla kas psüühiline häire (nt depressioon, ärevushäire), füüsiline haigus (nt vähk, liikumispuue, nägemispuue) või eluline keeruline sündmus (nt lähedase kaotus, adopteerimine, töötus, tõrjutus). Igatahes on see midagi, mis on teda sügavalt puudutanud.

Samas ei saa igaüks, kes kogenud keerulisi olukordi, olla kogemusnõustaja. Selleks peab olema läbinud põhjalikud koolitused, mille käigus õpitakse oma kogemust ära kasutama teise inimese aitamiseks. Koolituse käigus töötatakse süvitsi läbi oma lugu ja õpitakse, kuidas selle abil julgustada teisi. Läbitöötamine on vajalik ka selleks, et sa nõustamisele tulles ei avastaks, et pead hoopis nõustajat toetama hakkama. Tema on olemas ikka sinu abistamiseks, oma toetuse on ta saanud koolituselt, supervisioonidelt ja kovisioonigruppidest. Nii on tal võimalik pühenduda sinu loole.

Samuti on kogemusnõustaja õppinud esmaseid nõustamisoskuseid, nõustamiseetikat ja teab baasteadmisi kriisitööst. Ta tunneb ära ka olukorrad, kus tema teadmistest ja oskustest enam ei piisa ja oskab sind vajadusel aidata ka muude abivõimalusteni.

Ta on õppinud töötama ka gruppidega ja omab teadmisi grupitöö protsessidest.

Kogemusnõustamise õppimine on väga praktiline – koolituse käigus harjutatakse olukordi läbi ja koolituse kohustuslikuks osaks on ka superviseeritud praktika.

Mida kogemusnõustamine annab?

Kogemusnõustamine annab rahu

Väga sageli on tohutuks kergenduseks, kui keegi sind päriselt kuulab ja mõistab. Kogemusnõustaja on sinu jaoks olemas ja kuulab sind ära. Saad ennast tühjaks rääkida. Sul on koht ja aeg, mis on ainult sinule mõeldud.

Kogemusnõustaja saab sulle rääkida oma kogemusest. Mis toimus tema elus ja kuidas ta sellega hakkama sai. Mis oli abiks ja mis mitte. Kuidas ta tänasel päeval on toimunuga kohanenud ja mida sellest mõtleb. See võib anda sulle hoopis uue vaatenurga. Ja kuulmine, et keegi on taoliste raskustega hakkama saanud on väga lootustandev ja julgustav.

Tänu teemaga süvitsi tegelemisele on kogemusnõustajal tagataskus ka palju praktilisi nõuandeid. Kasvõi kelle poole veel pöörduda, kust saada vajalikku infot, vahendeid, toetust ja nõu.

Samuti annab ta sulle edasi oma teadmisi teemast ja õpetab uusi oskusi ning läbiproovitud lahendusi.

Samas ei suru kogemusnõustaja sulle peale neid lahendusi, mis tema peal töötasid. Ta on teadlik, et iga juhtum on ainukordne ja iga inimest võivad ka aidata erinevad asjad. Ta ei otsusta sinu eest, mida sa peaksid tegema või milline lähenemisviis on sinu jaoks kõige sobivam. Ta ainult aitab sul näha erinevaid võimalusi.

Kogemusnõustaja nõustab ka peresid – näiteks aitab perel paremini aru saada, kuidas aidata depressioonis lähedast. Niisiis saad nõustamisele minna ka siis, kui probleem ei puuduta sind vaid sinu lähedasi.

Kindlasti on kogemusnõustaja sõbralik, soe ja toetav. Ta on olemas selleks, et sind aidata. Ta julgustab ja inspireerib sind ning aitab sul näha, mis on sinu tugevused ja jõuallikad.

Kuidas kogemusnõustamine toimub?

Kogemusnõustajaga kohtumine võib olla:

 • lühiajaline – 1-3 kohtumist, mille eesmärgiks on konsultatsioon, loo ja info jagamine või kriisiabi.
 • pikem protsess, kus nõustaja on sinu kõrval kuid või aastaid, toetades sind emotsionaalselt ning aidates sul raskest olukorrast jagu saada

Eraldi kogemusnõustamise vorm on ka grupinõustamine. Sellisel juhul viib nõustaja läbi grupitöö, millest võtab osa rohkem inimesi. Ka see võib olla ühekordne info jagamine või pikem, mitmetest kohtumistest koosnev grupitöö.

Kogemusnõustaja nõustab üldjuhul oma teema raames. Väljaspool konkreetset teemat saab ta olla lihtsalt kuulaja ja toetaja. Vajadusel oskab kogemusnõustaja suunata sind ka muu professionaalse abi järgi, näiteks soovitab sulle mõnda arsti, nõustajat, sotsiaaltöötajat või konsultanti.

Nagu nõustajaeetika nõuab, hoiab kogemusnõustaja sinult saadud infot konfidentsiaalsena ja ei räägi seda edasi.

Kogemusnõustajaga kohtumine toimub võrdsete tasandil – ta on inimene nagu sa isegi, kes on valmis sind toetama raskel hetkel.

Millistel teemadel on kogemusnõustamist võimalik saada?

Avitus on kogemusnõustajaid koolitanud alates aastast 2015. Meil on nüüdseks välja kujunenud üle-Eestiline võrgustik kogemusnõustajatega väga erinevatel teemadel.

Sul on tunne, et see, mis juhtus sinuga on ainukordne. Pane meid proovile! Oleme viinud kokku täiesti uskumatult erilisi juhtumeid ja leidnud kogemusnõustaja ka kõige erakorralisematele juhtumitele. Sa ei ole üksi! Sa ei ole ainuke! Elul on ikkagi kombeks korduda, ka kõige imelikemates ja kahjuks ka valusamates vormides.

Meie võrgustikus on kogemusnõustajaid, kes nõustavad järgmistel teemadel:

Vaimne tervis

 • depressioon
 • ärevushäire
 • Aspergeri sündroom
 • ADHD – hüperaktiivsus- ja tähelepanuhäire
 • sõltuvusprobleemid – alkosõltuvus, narkosõltuvus, rahustisõltuvus
 • söömishäired
 • enesetapusoov või -katsed endal või lähedasel, lähedase enesetapp
 • tõsise psüühikahäirega pereliikme (nt krooniline depressioon, dementsus, autism, Aspergeri sündroom, intellektipuue, ajuhalvatus, ajukahjustus, bipolaarne häire, ADHD) toetamine, hooldamine, kaotamine

Füüsiline tervis

 • pikaajalise füüsilise haigusega või puudega kaasnev psühholoogiline kriis
 • vähk
 • organite kaotus või asendamine
 • raskused rasestumisel, raseduste katkemised
 • neeruhaigused ja siirdatud neerud
 • kunstlik viljastamine
 • hulgiskleroos
 • krooniline valu
 • kuulmispuue
 • liikumispuue
 • nägemispuue
 • nägemisega seotud pikaajalise ja raske haigusega toimetulek
 • raske füüsilise haigusega pereliikme toetamine, hooldamine, kaotamine

Elukriisid

 • lein
 • suured kaotused
 • lapse kaotamine
 • adopteerimine
 • läbipõlemine
 • püsistress
 • pikaajaline töötus
 • elukutsevahetus või soov teada saad, mis on sinu jaoks sinu Elu Töö ja kuidas selleni jõuda
 • lahutus
 • rasked suhted
 • noorte probleemid, sh tõrjutus, kiusamine, üksindus, ülekoormus, ülepinge, liiga kõrged ootused
 • tõrjutus – sh erivajaduse, ,,erilisuse” tõttu
 • rahvuslik tõrjutus – sulandumisraskused
 • pikaajaline üksindus
 • pikaajaline kriis ehk raske, ahistav, kurnav periood elus

Loetelu ei ole ammendav! Kui sa ei leidnud nimekirjast sinu olukorraga seonduvat teemat, küsi meilt kindlasti – võimalik, et leiame sobiva nõustaja.

Kus kogemusnõustamist saab?

Avitusel on oma kogemusnõustajate võrgustik, mille liikmed asuvad Tallinnas, Harjumaal, Tartumaal, Valgamaal, Võrumaal, Pärnumaal, Viljandimaal, Rakveres ja Lääne-Viru maakonnas, Paides ja Järvamaal, Raplamaal, Põlvamaal ja Saaremaal. Küsi meilt ja anname teada, kas sinu piirkonnas leidub sulle sobiva teemaga kogemustnõustajat.

Kogemusnõustamise hind

Individuaalnõustamise hind: 40 €/h
Pere kogemusnõustamise hind: 50 €/h

Soovid kogemusnõustamist?

Võta meiega ühendust ja viime sind sobiva nõustajaga kokku!

Meie kogemusnõustajad

Rehabilitatsioonitiimis ja suurema koormusega töötavad kogemusnõustajad
Sven Reiter
Tegevjuht, sõltuvusnõustaja

Lisaks neile on meil võrgustikus veel üle 100 kogemusnõustaja. Nupule vajutades näed kogu nimekirja.

Kogemusnõustamise grupid

Grupid, mida juhivad kogemusnõustajad

Kogemusnõustajate koolitus

Kui sinus tekkis peale kogu selle info lugemist aga hinge hoopis kripeldus, et sooviksid ise kogemusnõustajate koolituse läbi teha, siis vaata infot koolituse kohta:
Avituse meediakajastusi

Kogemusnõustamisest

Kogemusnõustaja Iren räägib, kuidas jagu saada masendusest
Kogemusnõustaja Iren räägib, kuidas jagu saada masendusest

Kogemusnõustaja räägib Tallinna TV saates “Terve tervis”, mismoodi saada jagu masendavatest tunnetest ja kuidas pühade ajal end mitte üksi tunda. Vaata lähemalt siit!

Liigutav lugu emakssaamisest – kolm rasedust, kaks sünnitust, üks beebi
Liigutav lugu emakssaamisest – kolm rasedust, kaks sünnitust, üks beebi

Minu esimene lapseootus lõppes emakavälise raseduse tõttu ja õnnetul kombel jäin ilma ka munajuhadest. Arvasin siis, et kibedamaid pisaraid pole võimalik valada. Paraku eksisin. Nii kirjutab viljandlanna Triinu Tints (31) pikka ja üleelamisterohket emakssaamise lugu alustades. Kui ma 2013. aasta sügisel esimest korda rasedaks jäin, muretsesin, kuidas ma tollase elukorralduse juures küll last kasvatada suudan – ülikooliõpingud olid pooleli, tööl…

Sügisest saab iga soovija õppida kogemusnõustajaks
Sügisest saab iga soovija õppida kogemusnõustajaks

Et olla adekvaatselt toeks puudega, füüsist või vaimu kurnava haigusega võitlevatele või rasket eluperioodi läbivatele inimestele, saab oktoobrist ammutada teadmisi riiklikult kinnitatud õppekavaga kogemusnõustajate väljaõppel. Meeleoluhäirete leevendamisele keskendunud vaimse tervise keskus Avitus on loonud väljaõppe, et anda põhjalik ülevaade psühholoogilistest taastumisprotsessidest ja kasutada antavaid nõustamisoskusi kaasmaalaste elukvaliteedi parendamisel, ühendades teadus – ja kogemuspõhise õppe. Kogemusnõustajaks saamise eelduseks on isikliku taastumisloo…

Jagatud kogemus
Jagatud kogemus

Ootamatused võivad tabada moel, justkui oleks visatud aknasse kivi: vaatad nõutuna kilde, püüdes end koguda… „Kui su elus on kriis, siis ei pea kohe tormama psühholoogi või psühhiaatri juurde,“ ütleb arengukeskuse Avitus tegevjuht KATRIN RANDRÜÜT, „esmajoones saab aidata koolitatud kogemusnõustaja.“ Elu üllatab sündmustega, milleks me valmis ei ole, kuid enamasti püüame me oma läbielamisi ja emotsioone jagada kellegagi, kes neid…

Avitus kui “tuletõrjebrigaad” vaimse tervise maailmas
Avitus kui “tuletõrjebrigaad” vaimse tervise maailmas

Kas vaimne tervis on kõigil? Kas vaimne tervis võrdub probleemidejadaga? Keda see teema puudutab? Nii nagu meil kõigil on olemas füüsiline tervis, on meil kõigil ka vaimne tervis. Me hakkame tasapisi harjuma, et kord aastas võiks käia tervisekontrollis. Mõõta vererõhku, teha analüüse, saada tagasisidet. Kes hindab meie vaimset tervist? Kes annab meile tagasisidet, kas sellega on kõik korras? Kes ütleb,…

Depressioonigrupp aitab ületada valehäbi
Depressioonigrupp aitab ületada valehäbi

Pimedad sügiskuud on rasked ajad hingehädade all kannatajatele. Pärnu keskraamatukogus käib alates septembrikuust koos tugirühm depressiooni ja bipolaarsete häirete all kannatajatele, kuhu on oodatud kõik, kes meeleoluhäirete koormat leevendada soovivad. Tugigrupi eestvedajad Terje Tamm ja Ivo Mikson läbisid kevadel arengukeskuse Avitus kogemusnõustaja koolitused. Koolituse raames tuli teha nõustamispraktika ja kuna depressiooniteemad tundusid mõlemale olulised, avatigi Pärnus vastav tugirühm. Tamm peab…

Rängas elukatsumuses ulatab käe saatusekaaslane
Rängas elukatsumuses ulatab käe saatusekaaslane

“Oma kogemuslugu saan nüüdseks sõnastada kui taastumislugu. Loomulikult on kogu läbielatu jätnud hinge sügava jälje, samal ajal on see mind muutnud ja andnud elule hoopis teise tähenduse,” nendib Eve Mällo, kellele kogemusnõustajate koolitus kujunes tõhusaks teraapiaks. Pärnulanna Eve Mällo (48) teab nüüd, et sellist teraapiat vajanuks ta juba palju varem. “Saime sellel koolitusel grupikaaslastega läbi analüüsida kõik üleelatud kriisi etapid,”…

Tööle hakkavad esimesed koolitatud vaimse tervise kogemusnõustajad
Tööle hakkavad esimesed koolitatud vaimse tervise kogemusnõustajad

Neist peaksid saama raskes olukorras inimeste esmased suunajad, kes aitavad nad eriarstiabini. Märtsis alustas Avituse keskuses üheksakuulist koolitust 19 tulevast kogemusnõustajat. Neid seob üks ühine tunnus: nad kõik on olnud kimpus raske korduva depressiooni, bipolaarse häire ja/või seda soodustanud keeruliste olukordadega. Kui hästi läheb, saab neist samasse olukorda sattunute jaoks esimene abikäsi, kes aitab musta augu põhjast välja. Kogemusnõustamine pole…

Viime sind kogemusnõustajaga kokku!

Soovid kogemusnõustamist?