Mis on kogemusnõustamine ja kuidas leida endale kogemusnõustaja

Vahel tunneme end eluteel sammudes üksi, eriti siis, kui seisame silmitsi väljakutsete, murede või haigustega, mida teised meie ümber pole kogenud. Aga kui keegi ütleks: “Ma tean, mida sa läbi elad. Ma olen selles kohas olnud ja leidnud tee edasi”? Just sellest kogemusnõustamine ongi – omalaadne sild, kus jagatud mured muutuvad poole kergemaks ja kellegi teise taastumistee võib valgustada sinu rada.

Mis on kogemusnõustamine?

Kogemusnõustamine on protsess, kus sarnase kogemusega inimesed vahetavad teadmisi ja pakuvad üksteisele emotsionaalset ning praktilist tuge. See pole lihtsalt vestlus kahe sarnase kogemusega inimese vahel – kogemusnõustamist viib läbi väljaõppe saanud professionaal, kes on läbi töötanud oma taastumisloo ning oskab seda kasutada osana nõustamisprotsessist.

Võib-olla oled kunagi tundnud kergendust, kui avastasid, et keegi teine on läbi elanud täpselt sama, mis sina. See “Ah, sa mõistad mind tõesti!” tunne on kogemusnõustamise südameks. Uuringud näitavad, et sellise toe kaasamine taastumisprotsessi on tulemuslik ja pakub väärtust, mida tavapärane professionaalne nõustamine alati ei pruugi pakkuda.

Millal võiks kogemusnõustaja juurde pöörduda?

Kogemusnõustaja poole tasub mõelda pöörduda, kui oled:

  • Läbi elamas või läbi elanud kriisi, traumat või rasket elusündmust
  • Saanud diagnoosi, mis mõjutab sinu igapäevaelu
  • Toimetulemas vaimse tervise väljakutsetega nagu depressioon või ärevus
  • Kogemas elumuutusi nagu lahutus, lein või töökaotus
  • Soovid rääkida inimesega, kes tõeliselt mõistab sinu olukorda

Vahel võib kogemusnõustamine olla hea koht, kust alustada, kui sa pole kindel, millist abi oma taastumisteekonnal otsida. See võib olla eriti kasulik, kui tunned end ebakindlalt psühholoogi või psühhiaatri juurde mineku ees – kogemusnõustaja saab sinu hirme leevendada ja selgitada, mida oodata.

Kuidas kogemusnõustaja aitab?

Kogemusnõustaja ei istu lihtsalt sinuga koos ja ei räägi oma lugu – tema abi on palju mitmekülgsem:

Kohalolu ja mõistmine

Mõnikord on lihtsalt vaja kedagi, kes kuulab ja tõeliselt mõistab. Kogemusnõustaja pakub seda haruldast arusaamist, mis tuleb ainult sarnase kogemuse läbielamisest. Tihti on inimesel juba väga palju abi teadmisest, et ta pole üksi oma mures.

Praktiline tugi ja informatsioon

Kogemusnõustaja jagab praktilisi nippe ja strateegiaid, mis on tema enda taastumisteekonnal toiminud. See võib hõlmata:

  • Igapäevaeluga toimetuleku võtteid
  • Kogemuspõhist informatsiooni haiguse või olukorra kohta
  • Näpunäiteid suhtlemiseks tervishoiutöötajate, pereliikmete või tööandjatega

Lootuse ja inspiratsiooni pakkumine

Kui kohtud kellegagi, kes on läbi käinud sarnase tee ja leidnud tähendusrikkama elu, annab see ka sulle lootust. Kogemusnõustaja on elav näide taastumise võimalikkusest.

Toetus kogu teekonnal

Olenevalt sinu vajadustest võib kogemusnõustaja olla sinu kõrval nii ühe konsultatsiooni jagu kui ka pikema perioodi vältel. Ta võib kohtuda sinuga nii ametlikus keskkonnas kui ka jalutuskäigul, telefonis või veebis – just nii, kuidas sulle mugavam on.

Kogemusnõustaja vs teised spetsialistid

Kogemusnõustaja ei asenda teisi tervishoiuspetsialiste – ta täiendab nende tööd. Erinevalt psühholoogidest või psühhiaatritest, kes lähenevad olukorrale akadeemilisest ja kliinilisest vaatepunktist, pakub kogemusnõustaja elulist, kogemuspõhist perspektiivi.

Hea kogemusnõustaja:

  • Ei survesta ega arva, et tema taastumisviis on ainus õige
  • Jagab küll oma lugu, kuid jätab ruumi sinu kogemustele ja tunnetele
  • Aitab sul näha oma ressursse ja tugevusi
  • Toetab sind eesmärkide saavutamisel, kuid ei otsusta sinu eest

Kuidas leida endale sobiv kogemusnõustaja?

Õige kogemusnõustaja leidmine on oluline samm – see inimene peab olema keegi, kellega tunned end mugavalt ja kelle kogemused haakuvad sinu omadega.

1. Selgita välja, millist tuge vajad

Mõtle kõigepealt läbi, millises valdkonnas abi vajad. Kogemusnõustajad on spetsialiseerunud erinevatele teemadele, mis jagunevad laias laastus kolme kategooriasse:

  • Füüsiline tervis (nt vähk, kroonilised haigused, puuded)
  • Vaimne tervis (nt depressioon, ärevus, sõltuvused)
  • Elukriisid (nt lein, lahutus, töökaotus)

2. Otsi usaldusväärsetest allikatest

Kogemusnõustajaid saad otsida järgmistest kohtadest:

  • Kogemusnõustajate Koja veebiregister, kus nõustajad on jaotatud teemade järgi
  • Rikardia platvorm, mis koondab erinevate kogemustega nõustajaid
  • Töötukassa koostööpartnerite nimekiri (eriti kasulik, kui vajad teenust läbi Töötukassa)
  • Erinevad organisatsioonid nagu Ühiselt MTÜ, Sisemine Rahu, Ajuagentuur

3. Uuri nõustaja tausta ja kvalifikatsiooni

Pädev kogemusnõustaja peaks olema läbinud kogemusnõustaja baaskoolituse vastavalt riiklikele standarditele. Ära karda küsida nõustaja koolituste ja kogemuse kohta. Oluline on, et kogemusnõustaja oleks oma taastumistöös piisavalt kaugele jõudnud ja näeks oma kogemust positiivses valguses.

4. Kaaluge ka praktilisi aspekte

Mõtle läbi:

  • Kas eelistad kohtuda näost-näkku, telefoni või veebi teel?
  • Kas vajad lühiajalist tuge (1-3 kohtumist) või pikaajalist protsessi?
  • Millised on sinu võimalused teenuse eest tasumiseks?

Teenuse kättesaadavus ja hind

Kogemusnõustamine on tavaliselt tasuline teenus, mille hind jääb umbes 50 euro juurde ühe sessiooni eest (45-60 minutit). Siiski on mitmeid viise, kuidas saada teenust soodsamalt või tasuta:

  • Töötukassa kaudu: Kui oled töötu või vähenenud töövõimega, võid saada kuni 10 tundi kogemusnõustamist tasuta (põhjendatud vajadusel ka rohkem)
  • Sotsiaalkindlustusameti kaudu: Teatud juhtudel kompenseeritakse kogemusnõustamine sotsiaalse rehabilitatsiooni osana
  • Kohaliku omavalitsuse kaudu: Mõned KOV-id pakuvad psühhosotsiaalset tuge, sh kogemusnõustamist

Kogemusnõustajaga kohtumised võivad toimuda nii kindlas privaatses ruumis kui ka näiteks vabas õhus, vastavalt sinu eelistustele ja nõustaja võimalustele.

Mis edasi?

Me kõik vajame aeg-ajalt tuge – eriti, kui seisame silmitsi olukordadega, mis tunduvad ületamatult rasked. Kogemusnõustamine pakub midagi erilist: sidet inimesega, kes on käinud sama teed ja jõudnud teisele poole. See pole lihtsalt nõustamine, see on kaasteelise käsi, kes näitab, et taastumine on võimalik.

Kui kaalud kogemusnõustaja poole pöördumist, siis tea, et see võib olla väärtuslik samm sinu heaolu teekonnal. See pole märk nõrkusest, vaid tarkusest – oskusest otsida tuge inimeselt, kes tõesti mõistab.

Vahel on kõige tugevam samm see, kui julgeb küsida abi. Ja vahel on kõige tervendavam teadmine see, et sa pole oma teekonnal üksi.